Комп’ютерна томографія (КТ) – метод рентгенівського сканування, за якого пучок рентгенівського променю проходить через тканини людського тіла в різних напрямках. Фактично КТ дає змогу визначити стан будь-якого органу людини. У випадку із коронавірусною хворобою COVID-19 йдеться про КТ органів грудної клітини.
Цей метод діагностики став ще більш популярним серед українців з початку пандемії. Проте, ефективність його використання для хворих на COVID-19 є сумнівною. У першу чергу тому, що відсутність змін на КТ не означає відсутність захворювання.
▪️ Коли варто призначати КТ?
✔️ При неможливості забезпечити ПЛР-діагностику коронавірусної хвороби COVID-19
✔️ При наявності таких симптомів як дихальна недостатність чи існуванням супутніх патологій
✔️ У випадку негативного ПЛР-тесту у пацієнтів із вираженими ознаками захворювання при їх важкому загальному стані
Позитивний тест на коронавірусну хворобу COVID-19 за умови задовільного стану пацієнта не є підставою для призначення КТ.
У питанні направлення на комп’ютерну томографію лікарі мають спиратися на:
➖ Загальний стан пацієнта
➖ Наявність дихальної недостатності
➖ Показник сатурації (насиченості крові киснем)
➖ Температуру тіла
Якщо існує підозра на інфікування COVID-19, то спочатку лікар має направити пацієнта на тестування. Якщо провести його неможливо, а стан хворого погіршується, тоді призначають КТ органів грудної клітини.
Фахова спільнота не рекомендує використовувати КТ (​​https://bit.ly/3l6ZYXR) як масовий метод для всіх, хто має ознаки коронавірусної хвороби.
Водночас, спеціалісти радять послуговуватись методом ультразвукової діагностики для відслідковування захворювання. Його перевага в тому, що він не дає додаткову дозу опромінення, як у випадку із КТ (https://bit.ly/3l7caIj).
Повторення КТ пацієнтам із важким та середнім перебігом захворювання рекомендують робити на 21-й день з початку захворювання та через півроку. Проте кожен випадок індивідуальний, тому рішення має ухвалювати лікар.