Про це на брифінгу зазначив голова Сумської облдержадміністрації Дмитро ЖИВИЦЬКИЙ

«У квитанціях на житлово-комунальні послуги плата за опалення в зимовий період є найбільшою і значною статтею витрат сімейного бюджету. Тож наша чітка позиція – в сьогоднішніх реаліях не допустити підвищення тарифів для населення. Щоб платіжка за тепло в цьому сезоні для кожного жителя Сумщини залишилася на рівні попереднього, держава запровадила ряд кроків», – наголосив голова облдержадміністрації.

Чому люди у платіжках за тепло мають побачити тарифи саме минулого року?

Це питання було врегульовано наприкінці вересня під час підписання Меморандуму за участю всіх задіяних підприємств та організацій. Серед ключових пунктів Меморандуму домовленість про безперебійність поставок газу, фінансова підтримка громад з боку держави для безперебійної роботи теплокомуненерго. А також, що дуже актуально,  домовленість, що місцева влада не буде підвищувати тарифи на тепло і гарячу воду в цьому опалювальному сезоні.

Що зроблено державою, щоб не допустити підвищення тарифів в умовах зростання ціни на газ?

Для того, щоб забезпечити одну з найнижчих цін на газ для населення – 7420 гривень за тис. куб. м, було задіяно відповідні компенсаторні механізми. Різницю у тарифах теплопостачальним організаціям мають компенсувати місцеві громади.

А на допомогу громадам, у яких індекс податкоспроможності менше або дорівнює 0,9, передбачено державну підтримку за рахунок субвенції. Це дозволить покрити не менше 80% дефіциту підприємств теплової комунальної енергетики (ТКЕ) цих громад (з 4 кварталу 2021 року).

Також до місцевих бюджетів буде спрямовано додатково 4% ПДФО (податку на доходи фізичних осіб), які дозволять частково покрити різницю в підвищенні собівартості теплопостачання.

Серед кроків у допомогу місцевим громадам також передбачено 13,44% акцизного податку з виробленого в Україні пального та 13,44% акцизного податку з ввезеного на митну територію України пального (відповідно до статті 64 Бюджетного кодексу України).

А чи будуть захищені малозабезпечені верстви населення?

Дієвою залишається також і система субсидій. Наразі в Сумській області 131 тисяча отримувачів субсидій. Для виплати житлових субсидій за жовтень в область надійшли 93 мільйони гривень. Тим, хто отримує субсидію у готівковій формі через банківські установи, кошти надсилаються на рахунки. Громадяни, котрі обслуговуються через поштові відділення, одержать субсидію у день виплати пенсії чи в інший обумовлений термін. 

Дмитро Живицький підкреслив, що всі зобов’язання держави для стабільного проходження опалювального періоду у фінансовому плані виконано. Проте оскільки тарифи на послуги з постачання теплової енергії встановлюються все ж таки органами місцевого самоврядування, то виконання домовленостей в частині застосування тарифів для населення на рівні попереднього опалювального сезону залежить повністю від місцевої влади.