Обласна влада разом із місцевими підприємцями та науковцями генерували ідеї щодо створення машинобудівного кластеру на Сумщині

Мета кластеру – обєднання зусиль для підвищення конкурентоспроможності продукції місцевих машинобудівників на внутрішньому та міжнародному ринках.

«Ми рухалися до цього 5 років. Звичайно, термін реалізації трудомісткий, але ми маємо пройти цей шлях. Всі компоненти є, потрібно поставити процес на нові взаємини та оформити його офіційно,– прокоментував Дмитро Живицький. – Варто об’єднати зусилля задля отримання замовлень від державних підприємств, публічних товариств, іноземних фірм, які зацікавлені у придбанні продукції сумських машинобудівників. Тим більше, нині дуже нагально стоїть питання забезпечення обладнання для генерації кисню. Це, на сьогодні, один із найдієвіших засобів врятувати життя при коронавірусній інфекції. Тому виникла потреба у виробництві додаткового обладнання».

За його словами, є всі необхідні складові кластеру – влада, бізнес, наука і освіта. При цьому в області діє система дуальної освіти, за якою здійснюється цільова підготовка фахівців на замовлення підприємств. На базі вишів концентрується потужна науково-виробнича та дослідна база, де успішноздійснюються високотехнологічні дослідження.Нагальна потреба сьогодні – об’єднати всі компоненти в єдине ціле, надавши їм офіційну оболонку, що забезпечить дієві механізми досягнення кінцевої мети.

Дмитро Живицький наголосив, що у процесі створення кластеру визначальним є ініціатива, бажання саме від бізнесу.

«Облдержадміністрація взяла на себе організаційні моменти, і надалі ми готові виступати локомотивом і надійними партнерами у даному трикутнику, але принципово важливо, що ініціатива і бачення процесу надходить від виробників», – підкреслив він.

Очільник Сумщини запевнив, що готовий допомагати у вирішенні проблем машинобудівників,популяризації їх продукції. Для цього він запропонував підготувати спільний презентаційний пакет про машинобудівний потенціал Сумщини, що можна буде принагідно демонструвати у посольствах різних країн чи на заходах за участю міжнародних представників.

Запрошені висловилися, що така підтримка зі сторони голови облдержадміністрації сприятимепідняттю іміджу місцевих промислових підприємств та зростанню їх потужностей.

На думку присутніх, утворення кластеру допоможе просувати продукцію місцевих виробників як на внутрішньому, так і на світовому ринку, сприятиме вирішенню ряду проблем, які, так чи інакше, спільні для більшості підприємств. Це відсутність внутрішніх замовлень від державних монополістів, нереальні умови участі у міжнародних тендерах, відсутність фінансових інструментів для розгортання більших виробничих потужностей, зокрема необхідність підписань рамкових договорів та передоплати при виконанні контракту.

За підсумками зустрічі та обговорення домовилися, що наступну зустріч проведуть невдовзі на базі одного із вишів, визначивши представників від кожної установи, котрі братимуть безпосередню участь у розбудові кластерної моделі. До роботи планується залучити представників інших установ та обговорити досвід наявних кластерів.